میدان سن‌پیترو رم


میدان سن‌پیترو رم

اینجا میدانی با دویست و چهل متر عرض و سیصد و چهل متر طول، یکی از بزرگ‌ترین فضاهای عمومی دنیا میباشد و بزرگترین مکان توریستی رم هم محسوب میشود. میدان به شکل یک سوراخ کلید بزرگ با دو ستون سنگین نیم دایره در حاشیه‌ی آن میباشد. در مرکز میدان نیز ستون هرمی شکل سنگی با ارتفاع بیست و پنج متر قرار دارد که در سده‌ی اول توسط امپراطور روم از مصر باستان آورده شده است. این میدان نفس‌گیر را برنینی به سبک باروک طراحی کرده است.

میدان سنت پیتر، که به طور محلی به عنوان پیازا سن پیترو شناخته می شود، در قرن هفدهم توسط برنینی ساخته شد. این میدان که در شهر واتیکان واقع شده و در مرکز مرزهای کلیسای (باسیلیکا) سنت پیتر است، نقطه برجسته ای در معماری این قسمت از شهر است. این میدان محل تجمع گردشگرانی است که از شهر واتیکان در تور ایتالیا بازدید می کنند. از میدان سنت پیتر، بازدیدکنندگان همچنین می توانند آپارتمان پاپ را مشاهده کنند، که نه تنها جایی است که پاپ زندگی می کند بلکه همچنین جایگاه بلندی است که پاپ اعظم، اغلب به جمعیت زائران اشاره می کند.

 

تاریخچه

به محض اینکه الکساندر هفتم در آوریل 1655 به عنوان پاپ جدید انتخاب شد، او مجسمه ساز و معمار جیان لورنزو برنینی را برای ساخت یک میدان جدید در مقابل کلیسای سنت پیتر استخدام کرد. به دنبال دستورالعمل های دقیق اسکندر، برنینی با نقشه یک میدان بیضی شکل، با ابعاد 240 متر عرض و 196 متر طول (787 در 643 فوت) به پیش پاپ آمد. برنینی می بایست در اطراف اوبلیسک مصری که در وسط فضا قرار گرفته بود، میدان را بسازد. در نتیجه اوبلیسک را محور و آکس میدان فرار داد. دو چشمه کوچک هم در دو طرف اوبلیسک در کانون های بیضوی میدان قرار گرفته اند. ساخت این میدان در سال 1656 آغاز شد و در سال 1667 بعد از یازده سال تکمیل شد.

میدان سن‌پیترو رم

میدان

میدان سنت پیتر رم، در دو طرف توسط ستونهای نیمه دایره ای محاصره شده است که، بر طبق نظر برنینی، نماد بازوهای کشیده شده کلیسا برای در آغوش گرفتن جهن بود. ستون ها در سال 1660 ساخته شدند و شامل چهار ردیف ستون و در مجموع 284 ستون دوریک و 88 نمای ستون مانند است. ستون ها 20 متر ارتفاع (66 فوت) و 1.6 متر عرض (5 فوت) دارند. 140 مجسمه در بالای ستون ها نصب شده است که همه آنها توسط برنینی و دانش آموزانش ایجاد شده است. آنها پاپ ها، شهیدان، کشیشان مبلغ مسیحی و دیگر شخصیت های مذهبی را نشان می دهند.

در سمت چپ و راست ابلیسک مرکزی در وسط میدان، صفحات مرمرین دایره ای شکلی قرار دارد که نشان دهنده مرکز میدان بیضی شکل است. هنگامی که شما در کنار هر یک از این صفحات بایستید و به نزدیکترین ستون سمت خودتان نگاه کنید، به نظرتان می رسد که فقط یک ردیف ستون به جای چهار ردیف ستون وجود دارد. برنینی نه تنها یک مجسمه ساز و معمار بود، بلکه از هندسه محیطی بسیار می دانست!

در مراسمات خاصی مانند انتخاب پاپ جدید و یا در عید پاک، تقریبا 400000 نفر این میدان وسیع را پر می کنند.

میدان سن‌پیترو رم

ابلیسک

در مرکز میدان، ابلیسک مصری با 25.5 متر ارتفاع - 41 متر (135 فوت) با احتساب پایه ایستاده است. ابلیسک در اصل در هلیوپولیس در مصر قرار داشته و برای کورنلیوس گالوس، فرمانده شهر ساخته شده بود. در سال 37 میلادی کالیگولا تصمیم گرفت که ابلیسک را با یک کشتی مخصوص حمل ابلیسک به رم بفرستد. این ابلیسک در اسپینا از مرکز میدان کالیگولا (سیرک کالیگولا) که بعدها به عنوان سیرک نرو شناخته شد نصب گردید. این منطقه اکنون توسط شهر واتیکان اشغال شده است.

در سال 1585 پاپ سیکستوس پنجم تصمیم گرفت که اوبلیسک را در محل فعلی خود در مقابل ساختمان باسیلیکای سنت پیتر و زیر نظر خود قرار دهند، به همین خاطر اوبلیسک فاصله ای حدود 300 متر جابه جا شد. این جا به جایی یک کار بسیار دشوار بود، و حتی میکل آنژ نیز آن را غیر ممکن می دانست. با این حال، سیکستوس، بر تصمیم خود پافشاری کرد و دو مینیکو فونتانا را برای حمل و نقل ستون اوبلیسک مأمور کرد.

 900 مرد و بین 75 تا 140 اسب و حتی طنابهایی که در آستانه پاره شدن قرار داشتند، برای جابه جایی این اوبلیسک گزارش شده است. فونتانا در 10 سپتامبر 1586 پس از عملیاتی که پنج ماه به طول کشید، بالاخره موفق شد.

در سال 1613، یک فواره طراحی شده توسط کارلو مدرنو در میدان، در سمت راست اوبلیسک مرکزی قرار گرفت. کارلو مدرنو  در اوایل قرن بیستم، نمای ساختمان کلیسای سنت پیتر را نیز بازسازی کرد. برای حفظ تقارن، برنینی تصمیم گرفت کپی یکسانی از فواره را در سمت چپ اوبلیسک نصب کند. فواره در سال 1677 توسط کارلو فونتانا ساخته شد. سنگ های کفپوش میدان، که ترکیبی از سنگ بلوکی و تراورتن است و از مرکز "نقطه کانونی" ابلیسک شروع شده اند، همچنین عناصری از تقارن را فراهم می کنند.

میدان سن‌پیترو رم

میدان سنت پیتر نقطه ورودی با شکوه به کلیسای سنت پیتر است که بین سالهای 1506 تا 1626 ساخته شده است و در سمت غرب میدان قرار گرفته است. این کلیسا بزرگترین کلیسا در جهان است. نمای داخلی آن با آثار باشکوهی تزئین شده است، که بسیاری از آنها توسط برنینی بزرگ ساخته شده است.

در تور ایتالیا و بازدید از این محل حتما سری هم به بالای گنبد زیبای کلیسا بزنید. این گنبد توسط  توسط یکی دیگر از معماران و نقاشان برجسته، میکل آنژ طراحی شده است و نمایش با شکوهی از میدان را به شما نشان میدهد.

از مهمترین بخشهای این میدان، پلکان سلطنتی است که میدان را به کاخ های واتیکان پیوند می دهد.  این پله ها بین 1662 تا 1666 ساخته شده اند و اگرچه در واقع تا ارتفاع 60 متر بالا می رود، قواعد پرسپکتیو مانند فرایند باریک شدن عرض پله ها و کاهش دادن فاصله بین ستون ها رو به سمت بالا، باعث می شود که این ارتفاع خیلی بیشتر به نظر برسد.

برای رسیدن به میدان سنت پیتر رم، خط متروی متروپولیتانا ای را به سمت ایستگاه اوتاویانو "سنت پیترو" سوار شوید.

جهت اطلاع از آفرهای تور اروپا و تور ایتالیا با آژانس سفری دیگر در تماس باشید.        تلفن  0218885108

 مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

آموزش کامپیوتر مباحث سئو هتل های کیش Joseph متیس آکادمی مشاوره تخصصی آرایشی برای شما ایران پلاست:انواع کیسه زباله Marcos shenghuodaohangye Jon